کد: 49                                       تاریخ انتشار: 95/08/17

صفحه نخست » مجله اینترنتی

 

خط و نشان جهانگیری برای بدهکاران بانک سرمایه

معاون اول رییس جمهوری، صندوق ذخیره فرهنگیان را یک بنگاه اقتصادی با داشتن بانک، بیمه و سرمایه گذاری فولاد توصیف کرد و گفت: به جامعه فرهنگیان اطمینان می دهم که دولت و قوه قضاییه از حقوق آنان در این صندوق حفاظت می کند. وی بیان کرد: معوقه بانک سرمایه ۸ هزار میلیارد تومان از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کل معوقات بانکی کشور است، افرادی که با قلدری این پول ها را گرفتند و پس نمی دهند، حتما از آنان پس می گیریم و حساب کشی خواهیم کرد.
خبرگزاری مهر: معاون اول رئیس جمهور گفت: افرادی هستند که با قلدری از بانک سرمایه پول گرفتند و پس نمی دهند، ولی این پول را حتما از آنان پس می گیریم و از آنها حساب کشی خواهیم کرد.

اسحاق جهانگیری در جلسه تودیع و معارفه وزیر آموزش و پرورش که امروز در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان برگزار شد،  با اشاره به وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان گفت:  صندوق دخیره فرهنگیان بیش از ۹۰۰ هزار عضو دارد و با گذشت حدود ۲۰ سال از تاسیسش، این صندوق به بنگاه بزرگ اقتصادی تبدیل شده است.

وی افزود: زمانی که اساسنامه این صندوق تدوین شد، کسی فکر نمی کرد یک روزی به یکی از بزرگ ترین بنگاه های اقتصادی تبدیل شود.

از ابتدای دولت اعلام کردیم که فساد سیستمی بدی در نظام ما شکل گرفته است


معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه آموزش و پرورش باید یک آسیب شناسی از صندوق دخیره فرهنگیان داشته باشیم گفت: از ابتدای دولت اعلام کردیم که فساد سیستمی بدی در نظام ما شکل گرفته است و این فساد مثل موریانه در سطوح مختلف نفوذ پیدا کرده است.

وی ادامه داد: فساد در دوره قبل یا این دوره اتفاق افتاده باشد فرقی نمی کند، چراکه فساد، فساد است. نباید با دوست و برادر ملاحظه کرد. همین ملاحظات باعث فساد شده است.

برخی ها سعی می کنند که بگویند این دولت نمی خواهد با فساد مبارزه کند

جهانگیری با بیان اینکه باید یک عزم جدی برای مبارزه با فساد داشته باشیم، گفت: برخی ها سعی می کنند که بگویند این دولت نمی خواهد با فساد مبارزه کند در حالی که این آدرس غلط دادن است و اینکه می گویند دولت عزم جدی ندارد خیانت در راه مبارزه با فساد است.

وی ادامه داد: در بنگاه های زیرمجموعه صندوق دخیره فرهنگیان تخلفاتی صورت گرفته است. مثلا در بانک سرمایه که هیات مدیره دارد و باید پاسخگو باشند.

معوقات به بانک ها بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است


معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه معوقات به بانک ها بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: یک گروه از این بدهکاران، اکثریت و فعالان اقتصادی هستند و زمانی که  تورم ۴۰ درصد شد،  نتوانستند پولشان را برگردانند و ما این ها را مفسد نمی دانیم و باید به این ها کمک کرد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: یک تعدادی دیگری هم هستند که وقتی پول گرفتند، وثیقه خوب نگذاشتند و با زد و بند این وام را گرفتند و روزی که گرفتند می دانستند که نمی خواهند این پول را پس بدهند.

وی بیان کرد: معوقه بانک سرمایه ۸ هزار میلیارد تومان از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کل معوقات بانکی کشور است، افرادی که با قلدری این پول ها را گرفتند و پس نمی دهند، حتما از آنان پس می گیریم و حساب کشی خواهیم کرد.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: به معلمان اطمینان می دهیم که دولت، قوه قضاییه، سرمایه آنها را حفاظت، نظارت و کنترل خواهد کرد و نمی گذاریم حقی از فرهنگیان ضایع شود و پولی از آن ها خورده شود.